De arrangemang som inte har en "Boka!"-länk till höger säljer vi bara över disk. Välkommen in!
Evenemang Plats Datum Tid Pris Bokning
Guidad tur Ostindiefararen t.o.m. 31 aug 12.00 120 :- Boka!
Örgryte IS Gamla Ullevi t.o.m. 10 nov 19.00 div. :- Boka!
IFK Göteborg Gamla Ullevi t.o.m. 28 okt 19.00 div. :- Boka!
BK Häcken Bravida Arena t.o.m. 31 okt 19.00 div. :- Boka!
GAIS Gamla Ullevi t.o.m. 4 nov 19.00 div. :- Boka!
Harlowmordet: Deckargåta GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 15 dec 18.00 695 :- Boka!
Showtime Vasa GTS Konferens & Festvåning t.o.m. 8 dec 18.00 695 :- Boka!
Ångaren Bohuslän Göteborgs Skärgård t.o.m. 12 sep 18.30 div. :- Boka!
Jay-Z & Beyoncé Friends Arena 25 jun 19.30 615-1395 :- Boka!
Ståuppklubben Henriksberg fr.o.m. 27 jun 20.00 185/585 :-
James Intveld Pustervik 27 jun 19.00 250 :-
Den fantastiska resan till The Good Old Days Jonsereds Herrgård & Trädgårdar fr.o.m. 29 jun 19.00 255-495 :- Boka!
Festival Del Mar 2018 Dockyard Hotel 29 + 30 jun 16.00 435/550 :- Boka!
GBG Blues Festival 2018 Villa Belparc 29 + 30 jun 17.30 350-600 :- Boka!
Monochromatics / William Soovik Grand Finale Nefertiti 29 jun 18.00 180 :-
Nationalteaterns Rockork. Trädgårns Utescén 29 jun 19.30 495 :- Boka!
Jonah Nilsson Nefertiti 30 jun 18.00 245 :-
Eminem Friends Arena 2 jul 19.00 660-1380 :-
Kuta och Kör Gunnebo fr.o.m. 4 jul 19.00 248/495 :- Boka!
Marstrandsfånge nr 90 Kleist Carlstens Fästning fr.o.m. 5 jul 18.15 505/895 :- Boka!
Peace & Love Borlänge 5 - 7 jul 15.00 795/1495 :- Boka!
LSDz - Hawaii Nefertiti 6 jul 18.00 180 :-
Ed Harcourt / Kristofer Åström m.fl. Villa Belparc 6 jul 19.00 170 :- Boka!
Git Hit in Your Soul feat. Svante Lodén Nefertiti 7 jul 20.00 200 :-
Lisa Ekdahl Villa Belparc 7 jul 19.00 275 :- Boka!
Madball / Pablo Matisse Pustervik 8 jul 19.00 250 :-
Ed Sheeran Ullevi 10 + 11 jul 19.30 690-890 :- Boka!
Gefle Metal Festival 2018 Gasklockorna Gävle 13 - 14 jul 13.00 1545 :-
Ruthie Foster Nefertiti 14 jul 18.00 225 :-
Taubespelen 2018 Glimmaråsen Ellös 14 + 15 jul 18.00 615/485 :- Boka!
Lars Winnerbäck / Miss Li Trädgårdsföreningen 14 jul 19.00 595 :- Boka!
Vi som älskar 90-talet Bananpiren 14 jul 13.00 940/740 :- Boka!
Van Morrison & Graham Nash Trädgårdsföreningen 16 jul 18.30 695 :- Boka!
Gothia Cup Invigning Ullevi 16 jul 20.00 100/195 :- Boka!
Mavis Staples Pustervik 17 jul 19.00 495 :- Boka!
Pirates of Södra Skärgården Brännö 18 - 28 jul 19.00 250/125 :- Boka!
The Dwarves / Nick Oliveri Pustervik 18 jul 19.00 225 :- Boka!
Transatlantic Cabaret Pustervik 19 jul 19.00 205 :-
Tarrus Riley & The Black Soil Band Pustervik 20 jul 21.00 295 :-
Y-Otis & Lucia Cadotsch Speak Low Nefertiti 20 jul 18.00 200 :-
Posörerna spelar Lundell Brännö Värdshus 20 jul 20.00 150 :-
Styrsöfestivalen Styrsö 20 + 21 jul 13.00 520 :-
Kim Larsen & Kjukken Trädgårns Utescén 20 jul 19.30 495 :- Boka!
Spöket i Köket Nefertiti 21 jul 18.00 180 :-
Guns N Roses Ullevi 21 jul 18.30 510-995 :- Boka!
David Urwitz Brännö Värdshus 27 jul 20.00 200 :-
Borgholm Brinner: In Flames m.fl. Borgholms Slottsruin 27 + 28 jul 15.00 1645 :- Boka!
Kasper Agnas Cirkus Nefertiti 27 jul 18.00 180 :-
Wave Festival Asperö Dansbana 27 + 28 jul 12.00 425-840 :- Boka!
Västkusteffekten Villa Belparc 27 jul 19.30 310 :-
GBG Wrestling: GBG Rumble Pustervik 27 jul 19.00 265/310 :-
Really Dan feat. Jojje Wadenius Nefertiti 28 jul 18.00 245 :-
Moneybrother Villa Belparc 28 jul 19.00 275 :- Boka!
Sinne Eeg & Lars Jansson Duo Nefertiti 4 aug 18.00 275 :-
Vintage Trouble Pustervik 6 aug 19.00 350 :- Boka!
Way Out West 2018 Slottsskogen 9 - 11 aug 12.00 1995 :- Boka!
Northlane Fängelset Härlanda 12 aug 19.00 250 :- Boka!
The Used Pustervik 14 aug 19.00 350 :-
Science-Fiction in Concert Gunnebo 18 aug 19.00 175/225 :- Boka!
Roger Waters Friends Arena 18 aug 20.00 635-1240 :- Boka!
Sam Outlaw & Band Pustervik 19 aug 19.00 275 :-
Calexico / Songs of Boda Pustervik 21 aug 19.00 375 :- Boka!
Tisdass: Yamadan Tour Nefertiti 24 aug 18.00 180 :-
Lena Philipsson Stenungsbaden 24 aug 20.00 495 :- Boka!
Dancehall Festival Pustervik 24 aug 21.00 150/220 :-
Lars Demian & David Tallroth Nefertiti 25 aug 18.00 275 :-
Höj Rösten-turnén! Pustervik 25 aug 19.00 175 :-
Dylan Leblanc & The Pollies / Nicole Atkins Pustervik 26 aug 19.00 250 :- Boka!
Kevin Hart Scandinavium 26 aug 19.30 530-1170 :- Boka!
Tyler Childers / David Ramirez Pustervik 27 aug 19.00 225 :-
Zephaniah OHora / Kristina Murray Pustervik 28 aug 19.00 200 :-
Gråtande händer Stora Teatern 28 aug 18.00 225 :-
Los Lobos Pustervik 29 aug 19.00 440 :-
Kajsa Grytt Nefertiti 30 aug 18.00 285 :-
Susanna Risberg med gäster Nefertiti 31 aug 18.00 180 :-
Alleycat Allnighter Musikens Hus 31 aug 20.00 170 :-
Liedström & Co med Ebbot & Vreeswijk Pustervik 1 sep 19.00 175 :-
Föllakzoid / Lamagaia / Nonn Pustervik 1 sep 21.00 175 :-
Best of Bowie Musikens Hus 1 sep 21.00 320 :- Boka!
Tror du att du kan förändra världen Stora Teatern 2 sep 19.00 150 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 5 sep 19.00 80/50 :- Boka!
La Luz Pustervik 7 sep 21.00 145 :-
Rock Show Park Lane fr.o.m. 7 sep 18.30 965/1398 :- Boka!
Classic Jazz Festival 2018 Valand 7 - 9 sep 12.00 120-650 :- Boka!
Llegó la Rumba Brewhouse 7 sep 21.00 275-1545 :-
Uno Svenningsson Stora Teatern 7 sep 20.00 495/595 :-
Dan Hylander & Raj Montana Band Stora Teatern 8 sep 20.00 420 :-
Rene Alvarez Y Su Cuban Combination Brewhouse 8 sep 20.00 275/330 :-
Bäddat för Trubbel Musikens Hus 8 sep 21.00 140 :-
GWO: Rom - den eviga staden Kronhuset 8 sep 16.00 205/225 :-
Bohuslän Big Band: Blue Note Stora Teatern 9 sep 16.00 295 :-
Gurls Nefertiti 13 sep 18.00 200 :-
Judah Friedlander Pustervik 13 sep 19.00 320 :-
Frölunda Indians Scandinavium fr.o.m. 15 sep 19.30 div. :- Boka!
Amen Dues Pustervik 15 sep 21.00 165 :-
Karsten Torebjer Draken 15 sep 19.30 315 :-
Brent Cobb Pustervik 16 sep 19.00 250 :-
Deafheaven Pustervik 17 sep 19.00 320 :-
Macken Lorensbergsteatern fr.o.m. 20 sep 19.30 595-1050 :- Boka!
Kamelot Pustervik 20 sep 19.00 385 :-
Björn & Johan: Din j-vla fegis Kajskjul 8 21 + 22 sep 21.00 465-815 :-
How to become Swedish in 60 minutes Draken 21 sep 19.00 390/350 :-
Albin Lee Meldau Pustervik 22 sep 19.00 165 :-
Texas Pustervik 23 sep 19.00 390 :- Boka!
Dubioza Kolektiv Pustervik 25 sep 19.00 365 :-
Fredrik Lindström: Samkväm Draken 25 sep 20.00 385 :-
GWO: Svenska marscher Kronhuset 25 sep 19.00 205/225 :-
Banditos Pustervik 26 sep 19.00 200 :-
Queen Zenobia Stora Teatern 26 sep 19.00 200 :-
The Musical Box Stora Teatern 27 sep 19.00 705 :-
David Batra: Elefanten i rummet Draken 28 + 29 sep 19.30 475 :-
Saxon / Y&T / Raven Apollon - Trollhättan 28 sep 19.00 505 :-
Svenska Akademin Pustervik 28 sep 20.00 275 :-
Hästpojken Pustervik 29 sep 19.00 295 :-
GWO: Festival - Göteborg Art Sounds Kronhuset 29 sep 19.00 80/100 :-
Olof Wretling Stora Teatern 29 sep 19.00 425 :-
Mike Epps Lorensbergsteatern 29 sep 23.00 375 :- Boka!
Bra Mkt Sämre! Bio Roy 29 sep 21.00 345 :-
Från West End till Göteborg Stora Teatern 30 sep 18.00 285 :-
Dogville Folkteatern 3 - 27 okt 19.00 90-280 :-
Songs: Molina - A Memorial Pustervik 4 okt 19.00 250 :-
Soul Night Stora Teatern 4 okt 19.00 395 :-
Emma Knyckare: Årets Mama Draken 4 okt 20.00 365 :-
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 5 + 6 okt 19.30 465 :-
Beach House Trädgår´n 5 okt 20.00 425 :- Boka!
Christian Gabel: 1900 Stora Teatern 5 + 6 okt 19.00 305 :-
NHL: Edmonton vs. New Jersey Scandinavium 6 okt 19.00 div. :-
Tallest Man On Earth Draken 7 okt 19.00 535 :-
Daniel Sloss Lorensbergsteatern 7 okt 19.30 330 :- Boka!
Fish Pustervik 8 okt 20.30 405 :-
Levellers / Seán McGowan Pustervik 10 okt 19.00 375 :-
Docenterna Nefertiti 10 okt 18.00 285 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 10 okt 19.00 80/50 :- Boka!
Israel Galvan Stora Teatern 10 okt 19.00 295 :-
Damien Jurado Pustervik 11 okt 19.00 240 :- Boka!
GWO: Det spökar i Kronhuset Kronhuset 13 okt 13.00 150/50 :-
Kurt Vile & The Violators / Meg Baird Pustervik 13 okt 18.00 400 :-
RAW Comedy Club Trädgår´n 13 okt 21.00 405/275 :- Boka!
Keyyo: Ryssen kommer Stora Teatern 13 okt 19.00 395 :-
Nisse Hallberg Stora Teatern 14 okt 19.00 300-370 :-
Hot Snakes Pustervik 14 okt 19.00 225 :-
The Umbilical Brothers Lorensbergsteatern 14 okt 19.30 380 :- Boka!
Jess Williamson Pustervik 15 okt 19.00 200 :-
Tonbruket Stora Teatern 15 okt 19.00 295 :-
Sofia Södergård: Slick Stora Teatern 17 okt 19.00 180 :-
GWO: Musik och Rum Kronhuset 18 okt 19.00 205/225 :-
Cirkus Cirkör: Epifónima Stora Teatern 19 - 28 okt 19.00 350/175 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 21 okt 19.30 560 :- Boka!
Joshua Radin / William Fitzsimmons Pustervik 22 okt 19.00 375 :-
Laura Viers Oceanen 22 okt 19.00 250 :-
Kjell Enhager: Jag AB 2.0 Lorensbergsteatern 23 okt 18.30 530 :- Boka!
Blackberry Smoke Pustervik 24 okt 19.00 375 :-
Jason Timbuktu Diakite Draken 25 - 28 okt 19.30 535/335 :-
Beatle Day 2018 Valand 26 + 27 okt 19.00 480/680 :-
Kebnekajse / Magna Mater Musikens Hus 26 okt 20.00 225 :-
Björn Skifs Scandinavium 26 + 27 okt 19.30 695-895 :- Boka!
The Vaccines Pustervik 29 okt 19.00 300 :-
Fatoumata Diawara Stora Teatern 31 okt 19.00 350 :-
Lennie Norman: Gubbvarning Live Lorensbergsteatern 31 okt 19.30 525 :- Boka!
Hits of the 60´s, the Original Artists! Lorensbergsteatern 1 nov 19.30 495 :- Boka!
Kristofer Åström Stora Teatern 1 nov 19.00 295 :-
Emil Jensen: En Gemensam Galning Stora Teatern 2 - 4 nov 19.00 420 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Lorensbergsteatern 2 + 3 nov 19.30 560 :-
Nightwish Partille Arena 2 nov 20.00 495/545 :-
Isaac & The Soul Company Brewhouse 3 nov 19.00 380 :-
Scenkväll med Luuk Draken 3 nov 19.30 465 :-
Ika Nord: Kroppkaka Stora Teatern 5 nov 19.00 150 :-
Kataklysm / Hypocrisy Trädgår´n 6 nov 19.00 405 :-
Good Harvest Stora Teatern 6 nov 19.00 250 :-
The Posies Pustervik 6 nov 19.00 250 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 7 nov 19.00 80/50 :- Boka!
Carl-Johan Vallgren Stora Teatern 7 nov 19.00 395 :-
Josh Rouse Pustervik 7 nov 19.00 275 :-
Moto Boy Stora Teatern 8 nov 19.00 375 :-
Lisa Nilsson Gothia Towers The Theatre 8 - 11 nov 19.30 495-1230 :-
The Play that goes wrong Lorensbergsteatern fr.o.m. 8 nov 19.30 495-595 :- Boka!
The Human League Trädgår´n 9 nov 20.30 485 :- Boka!
Niklas Andersson: Medelmåttan från Hisingen Draken 9 + 10 nov 19.30 315 :-
Walking with Dinosaurs Scandinavium 9 - 11 nov 19.00 275-740 :- Boka!
Dark Funeral Pustervik 9 nov 19.00 370 :-
No Fun At All / Satanic Surfers Pustervik 10 nov 19.00 295 :-
Bohuslän Big Band: Träd av Ljus Stora Teatern 11 nov 16.00 250 :-
Walter Trout & Band Pustervik 13 nov 19.00 375 :-
Chris Kläfford Stora Teatern 14 nov 19.00 450 :-
Trampled by Turtles Pustervik 14 nov 19.00 270 :-
Kassia Klein Stora Teatern 15 nov 19.00 275 :-
Black Stone Cherry / Monster Truck Pustervik 15 nov 19.00 270 :-
Per Gessle Scandinavium 16 nov 19.30 530-635 :- Boka!
PKFittan med Elina Du Rietz Henriksberg 16 nov 19.00 165 :-
Peter Apelgren: Improjavsing Draken fr.o.m. 16 nov 19.30 465 :-
Mattias Alkberg: Alla är sämst Stora Teatern 16 nov 19.00 295 :-
GWO: Jazz på svenskt vis Kronhuset 17 nov 14.00 275/295 :-
Mia Skäringer: Avig Maria Scandinavium 17 + 18 nov 20.00 295-695 :- Boka!
Johan Boding & Night of Queen: Freddie Forever Lorensbergsteatern 18 nov 18.00 495-600 :- Boka!
Uncle Acid & The Deadbeats / L.A. Witch Pustervik 19 nov 19.00 275 :-
Länge leve Sven-Ingvars! Lorensbergsteatern 20 nov 19.00 560 :- Boka!
Uriah Heep / The Quill Trädgår´n 21 nov 19.00 480 :-
August Burns Red / Wage War Pustervik 22 nov 19.00 320 :-
Treat Sticky Fingers 23 nov 20.30 330 :-
Alan Walker Pustervik 24 nov 21.00 375 :-
Kikagaku Moyo Pustervik 25 nov 19.00 225 :-
Svansjön: St Petersburg Festival Ballet Lorensbergsteatern 27 nov 19.30 645 :- Boka!
Klas Hallberg: Hela Sverige hånglar Lorensbergsteatern 28 nov 19.00 385 :- Boka!
Episod: Lars Noren Stora Teatern 28 nov 19.00 325 :-
Clutch Pustervik 29 nov 19.00 395 :-
Bob Hund Brewhouse 29 + 30 nov 18.00 355 :-
Division of Laura Lee / Snuffed by the Yaukuza Musikens Hus 30 nov 21.00 160 :-
Adolphson & Falk: 50 år Stora Teatern 30 nov 19.00 475/375 :-
Pustervik 30 nov 19.00 350 :-
Julkonserten Änglaljus Smyrnakyrkan 30 nov 19.00 425 :- Boka!
Freak Kitchen Pustervik 1 dec 19.00 330 :-
Deer Tick Pustervik 1 dec 22.00 165 :-
Gary Numan / Nightmare Air Pustervik 2 dec 19.00 375 :-
Mariah Carey Scandinavium 3 dec 19.30 845-1255 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 5 dec 19.00 80/50 :- Boka!
Tavlor på en utställning Sjöströmsalen 6 dec 18.00 50-225 :-
Pretty Maids Sticky Fingers 7 dec 20.00 380 :-
Posörerna spelar Lundell Porter Pelles 7 + 8 dec 19.00 160 :-
Drengarnas Jul Lorensbergsteatern 9 - 18 dec 19.00 360/150 :- Boka!
Bohuslän Big Band: Christmas Stora Teatern 9 dec 19.00 395 :-
Daniel Lemma Stora Teatern 14 - 15 dec 19.00 350 :-
Graveyard Pustervik 15 dec 19.00 325 :-
Jesper Rönndahl Stora Teatern 16 dec 19.00 350 :-
Sofia Karlsson & Martin Hederos Stora Teatern 18 dec 19.00 375 :-
I Juletid 2018: Christer Sjögren m.fl. Annedalskyrkan 18 dec 19.30 375 :- Boka!
Nötknäpparen: Julbalett för hela familjen Lorensbergsteatern 21 + 22 dec 19.00 395/195 :- Boka!
Räfven: Räfvarnas Afton Stora Teatern 21 dec 19.00 250 :-
Strålande Jul Domkyrkan 21 + 22 dec 20.00 275/295 :-
West of Eden: Celtic Christmas Masthuggskyrkan 22 dec 19.00 180/345 :- Boka!
GWO: Trettonhelgskonsert Kronhuset 4 + 5 jan 19.00 275/295 :-
Disney On Ice Scandinavium 10 - 13 jan 18.00 175-475 :- Boka!
Evergrey Pustervik 26 jan 19.00 320 :-
Labero Inflame Scandinavium 3 feb 18.00 330-1355 :- Boka!
Nujen & Möller: Sveriges Historia Draken fr.o.m. 15 feb 19.30 465 :-
Ghost Scandinavium 20 feb 19.00 510-800 :- Boka!
Hampus Nessvold: Ta det som en man Stora Teatern 22 feb 19.00 350 :-
Pernilla Wahlgren: Kort glad och tacksam Draken 22 - 24 feb 19.30 565 :-
Blue Planet II Scandinavium 23 feb 19.00 272-845 :- Boka!
Brolle: Elvis, Cash, The Killer & Me Scandinavium 1 mar 19.30 590-940 :- Boka!
Djungelboken Scandinavium 3 mar 13.00 375-625 :- Boka!
Andrea Bocelli Scandinavium 16 mar 19.30 940-2195 :- Boka!
Svansjön: Ryska Nationalbaletten Lorensbergsteatern 20 mar 19.30 590 :- Boka!
Smokie Lorensbergsteatern 4 apr 19.30 695-1995 :- Boka!
The Summer of Love Lorensbergsteatern 24 apr 19.30 595 :- Boka!