De arrangemang som inte har en "Boka!"-länk till höger säljer vi bara över disk. Välkommen in!
Evenemang Plats Datum Tid Pris Bokning
Frölunda Indians Scandinavium t.o.m. 10 mar 19.00 div. :- Boka!
Popcirkus Park Lane t.o.m. 26 maj 18.30 945/1378 :- Boka!
Made in China Kajskjul 8 t.o.m. 10 mar 19.30 925 :-
Macken Lorensbergsteatern t.o.m. 17 mar 19.30 595-695 :- Boka!
Doc Lounge Folkteaterns foajé t.o.m. 5 mar 18.30 80/60 :-
Ståuppklubben Henriksberg t.o.m. 10 maj 20.00 155 :-
IFK Göteborg Bravida Arena t.o.m. 24 mar 16.00 div. :- Boka!
Doktor Faustus Folkteatern 17 feb 18.30 140-230 :-
Gothenburg Horse Show Scandinavium 20 - 25 feb 09.00 div. :- Boka!
Mark Olson / Easy October Nefertiti 21 feb 18.00 265 :- Boka!
Susto Pustervik 21 feb 19.00 200 :- Boka!
Ossler Folk 22 feb 21.00 200 :- Boka!
Bohuslän Big Band Nefertiti 22 feb 18.00 180 :- Boka!
Rövsvett / The Bristles Café Hängmattan 23 feb 20.00 130 :- Boka!
Anders & Måns: Nu har vi väl trevligt? Stora Teatern 23 - 25 feb 19.00 395 :-
Bara Barbara! Streisand på svenska Lorensbergsteatern 23 feb 19.00 395 :- Boka!
Hollywood Undead Trädgår´n 23 feb 19.30 350 :- Boka!
Zilverzurf - Mantra Session Nefertiti 23 feb 18.00 200 :- Boka!
Slowdive Pustervik 23 feb 19.00 330 :- Boka!
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 23 + 24 feb 19.30 465 :-
Grandmaster Flash Trädgår´n 24 feb 19.00 305 :-
The Baboon Show Pustervik 24 feb 19.00 170 :- Boka!
Belle & Sebastian Gothenburg Studios 24 feb 20.00 460 :- Boka!
Mimitabu: Visual Sounds Atalante 24 feb 19.00 115/65 :-
Martha High & The Soul Cookers Nefertiti 25 feb 18.00 225 :- Boka!
Gibonni Pustervik 25 feb 19.00 365 :- Boka!
Peter, Bruno & Matilda Lorensbergsteatern 25 feb 16.00 495 :- Boka!
De Redan Frälsta Stora Teatern fr.o.m. 28 feb 19.00 275 :-
Kjell Enhager: Jag AB 2.0 Lorensbergsteatern 28 feb 18.30 530 :- Boka!
Planet Earth II Scandinavium 1 mar 20.00 530-840 :- Boka!
Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio Nefertiti 2 mar 18.00 200 :- Boka!
Torsson Musikens Hus 2 + 3 mar 20.00 340 :- Boka!
Längtan efter hud Atalante 2 + 3 mar 19.00 135/175 :-
GWO: Blåsväder Kronhuset 3 mar 11.00 50/150 :-
Crowlegion / Sulphur Dreams / Acolytes of Moros Fängelset Härlanda 3 mar 19.00 80 :- Boka!
Holy Pustervik 3 mar 21.00 140 :- Boka!
Prat och människor Folkteatern fr.o.m. 3 mar 19.00 160-280 :-
BK Häcken Bravida Arena 3 mar 16.00 div. :- Boka!
Bill Öhrström Nefertiti 3 mar 18.00 245 :- Boka!
Äventyret Aladdin Scandinavium 4 mar 13.00 375-565 :- Boka!
GAIS - Vasalund Bravida Arena 4 mar 15.00 100/200 :- Boka!
Göran Fristorp sjunger Edfelt Tyska Kyrkan 4 mar 17.00 315 :- Boka!
Michael Landau Liquid Quartet Nefertiti 7 mar 18.00 330 :- Boka!
The Ukulele Orchestra of Great Britain Lorensbergsteatern 7 mar 19.00 450 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 7 mar 19.00 80/50 :- Boka!
JD McPherson Pustervik 8 mar 19.00 265 :- Boka!
Janice Pustervik 9 mar 22.00 140 :- Boka!
Dit vi inte ser Atalante 9 + 10 mar 19.00 135/175 :-
Berger-Knutsson-Spering-Schultz Nefertiti 9 mar 18.00 200 :- Boka!
Le Cirque Invisible Stora Teatern 9 - 11 mar 19.00 350/175 :-
Jesper Rönndahl Draken 9 + 10 mar 20.00 389 :-
Krig & Fred Café Hängmattan 9 mar 20.00 130 :- Boka!
Heaven Shall Burn / August Burns Red m.fl. Trädgår´n 10 mar 17.30 385 :-
Trummor & Orgel Nefertiti 10 mar 18.00 200 :- Boka!
The Animals Apple Hotel 10 mar 20.30 330 :- Boka!
Chris Robinson Brotherhood Pustervik 10 mar 19.00 355 :- Boka!
Hannah & Amanda: One Last Time Lorensbergsteatern 11 mar 19.30 460 :- Boka!
Cajun Country Revival / Alligator Gumbo Konstepidemin 12 mar 18.00 200 :- Boka!
Tommy Emmanuel Lorensbergsteatern 13 mar 19.30 495 :- Boka!
GWO: Jazz på svenskt vis Kronhuset 14 mar 19.00 50-295 :-
Testament / Annihilator / Vader Trädgår´n 14 mar 19.00 400 :-
Peter Apelgren: Improvajsing Draken 15 mar 20.00 389 :-
Cyhra / Engel Pustervik 15 mar 19.00 285 :- Boka!
Tobias Persson: Man på prov Draken 16 mar 19.30 405 :-
Geiger: Marsfest Atalante 16 + 17 mar 19.00 95/115 :-
Björn & Johan: Din j-vla fegis Kajskjul 8 16 + 17 mar 21.00 425-775 :-
Maple & Rye / Songs of Boda / Martin Forsell Pustervik 16 mar 21.00 140 :- Boka!
Franska Trion Stora Teatern 16 mar 19.00 295 :-
Karnevalsfest Musikens Hus 16 mar 20.00 140 :- Boka!
Lina Nyberg Band Nefertiti 16 mar 18.00 200 :- Boka!
Solala & Bohuslän Big Band Stora Teatern 17 + 18 mar 19.00 325 :-
Karsten Torebjer Draken 17 mar 18.00 275 :-
GBG Wrestling: Saint Patricks Day Pustervik 17 mar 18.00 310/260 :- Boka!
Wentus Blues Band meets Knut Reiersrud Nefertiti 17 mar 18.00 305 :- Boka!
Magnum Sticky Fingers 18 mar 20.00 375 :-
Rebecka Törnqvist Nefertiti 21 mar 18.00 330 :- Boka!
Trivium Pustervik 21 mar 19.00 380/1340 :- Boka!
För världens synder Tyska Kyrkan 21 + 22 mar 19.00 120/225 :- Boka!
Norouz med Hamid Nikpay Stora Teatern 22 mar 19.00 295 :-
Linda May Han Oh Nefertiti 22 mar 18.00 265 :- Boka!
Lennie Norman: Gubbvarning Live Lorensbergsteatern 22 mar 19.30 430 :- Boka!
Southside Johnny & the Asbury Jukes Pustervik 22 mar 19.00 395 :- Boka!
Anvil / Neonfly Sticky Fingers 22 mar 20.00 300 :-
Majornas 3dje Rote Porter Pelles 23 mar 19.00 160 :-
Petter Stora Teatern 23 mar 19.00 375 :-
Jonas Lundqvist Pustervik 23 mar 21.00 275 :- Boka!
How to become Swedish in 60 minutes Draken 23 mar 19.00 390/350 :-
JIRM / Besvärjelsen / Tornet Café Hängmattan 23 mar 20.00 130 :- Boka!
William Spetz Lorensbergsteatern 23 + 24 mar 19.00 395-495 :- Boka!
Thymeshift / Amsler Nefertiti 23 mar 18.00 200 :- Boka!
Albert Hammond Stora Teatern 24 mar 19.00 375 :-
Junior Natural Nefertiti 24 mar 21.00 170 :- Boka!
Al Pitcher: Sverige Syndrome Draken 24 mar 19.30 415 :-
IFK Göteborg - ÖIS Gamla Ullevi 24 mar 13.00 120/80 :-
Level 42 Pustervik 25 mar 19.00 495 :- Boka!
GAIS - Trelleborgs FF Gamla Ullevi 25 mar 15.00 100 :- Boka!
GWO: Weill och Brecht Kronhuset 28 mar 19.00 50-225 :-
Therion / Imperial Age / Null Positiv Brewhouse 28 mar 18.30 375 :-
Eric Bibb Stora Teatern 28 mar 19.00 350 :-
Vreeswijk & Åkerström Lorensbergsteatern 29 + 30 mar 19.30 485 :- Boka!
Danny Saucedo: Nu Gothia Towers fr.o.m. 29 mar 21.00 495-1495 :-
Fifty Fifty Stora Teatern 29 mar 19.00 195 :-
Steget Stora Teatern 30 mar 19.00 200 :-
Ronny Johansson Nefertiti 30 mar 18.00 200 :- Boka!
Obituary Sticky Fingers 30 mar 19.30 355 :-
Shazia Mirza Stora Teatern 31 mar 19.00 295 :-
Calixto Oviedo Cuban Jazz Train Nefertiti 31 mar 18.00 275 :- Boka!
Kai Martin & Stick! Pustervik 1 apr 19.00 170 :- Boka!
Improvision song contest Stora Teatern 1 apr 17.00 295/245 :-
Fleshgod Apocalypse / Mass Murder Agenda Sticky Fingers 2 apr 19.00 355 :-
Lee Scratch Perry & Mad Professor Pustervik 3 apr 19.00 390 :- Boka!
The Simon & Garfunkel Story Lorensbergsteatern 4 apr 19.30 595 :- Boka!
Hemsjuka Folkteatern fr.o.m. 5 apr 18.30 120-230 :-
Sven-Ingvars Lorensbergsteatern 5 apr 19.30 560 :- Boka!
Creedence Tribute Lorensbergsteatern 6 apr 19.30 450 :- Boka!
Ensiferum / Ex Deo Sticky Fingers 6 apr 20.30 355 :-
Martin Stenmarck: Syskonkärlek Draken 6 apr 18.00 564 :-
Nilla Björkman Atalante 6 - 8 apr 19.00 135/175 :-
Zeke / Skitsystem / Puffball Pustervik 6 apr 21.00 160 :- Boka!
Ellen Andersson Quartet Nefertiti 6 apr 18.00 225 :- Boka!
Flip Fabrique: Catch Me Stora Teatern 6 - 8 apr 19.00 295/150 :-
Blues Caravan Nefertiti 7 apr 18.00 265 :- Boka!
Pernilla Wahlgren: Kort Glad & Tacksam Draken 7 + 8 apr 19.30 565 :-
Musikens Hus Goes Progressive Musikens Hus 7 apr 18.00 275 :- Boka!
Mats Westling Pustervik 7 apr 19.00 150 :- Boka!
Skull Defekts / Vanligt Folk / Altar of Flies Pustervik 7 apr 21.00 140 :- Boka!
Avatar / Hellzapoppin / Old Kerry McKee Trädgår´n 7 apr 19.00 310 :-
Blind Boys of Alabama Lorensbergsteatern 8 apr 19.30 495 :- Boka!
Ne Obliviscaris Sticky Fingers 8 apr 19.00 325 :-
Björn Säfsten: Prologue Atalante 11 + 12 apr 19.00 135/175 :-
Brel möter Piaf Stora Teatern 11 apr 19.00 350 :-
David Urwitz Comfort Hotel Stenpiren 11 apr 19.30 250 :-
GWO: Rising Stars Kronhuset 11 apr 19.00 50-225 :-
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 11 apr 19.00 80/50 :- Boka!
Ben Besiakov Quartet Nefertiti 12 apr 18.00 200 :- Boka!
Danny Bhoy Bio Roy 12 apr 20.30 320 :- Boka!
Godspeed You! Black Emperor Pustervik 12 apr 19.00 405 :- Boka!
Swedens Clearwater Revival Apple Hotel 13 apr 20.30 225 :- Boka!
Plura: En man av Hjärtat Kajskjul 8 13 - 21 apr 17.45 645-995 :-
David Batra Draken 13 + 14 apr 18.00 475 :-
Ebbot Lundberg & The Indigo Children Stora Teatern 13 apr 19.00 375 :-
Omar Hakim & Rachel Z Nefertiti 13 apr 18.00 305 :- Boka!
Jesper Binzer Sticky Fingers 14 apr 20.00 380 :-
Aqualung Spring Festival Valand 14 apr 19.00 375 :-
Asta Kask Pustervik 14 apr 19.00 275 :- Boka!
Progglådan Stora Teatern 14 apr 19.00 375 :-
Sallyswag Nefertiti 14 apr 18.00 225 :- Boka!
Anna Ternheim Stora Teatern 15 apr 19.00 420 :-
Nada Surf Pustervik 15 apr 19.00 215 :- Boka!
Jessica Lea Mayfield Pustervik 17 apr 19.00 185 :- Boka!
Klas Hallberg: Hela Sverige hånglar Lorensbergsteatern 17 apr 19.00 385 :- Boka!
Miss Li Pustervik 18 apr 19.00 395 :- Boka!
Fartyg 6 Nefertiti 19 apr 18.00 180 :- Boka!
Keyon Harrold Nefertiti 20 apr 18.00 275 :- Boka!
Johan Rheborg: Säker på att jag är osäker Draken 20 apr 20.00 465 :-
GWO: Linnea Henriksson Operan 20 apr 19.00 50-495 :-
Spiders / Night Viper Pustervik 20 apr 21.00 150 :- Boka!
Jennie Abrahamsson Stora Teatern 20 apr 19.00 275 :-
Telos Vision Pustervik 20 apr 19.00 120 :- Boka!
Noelia Moncada & Daniel Turano Nefertiti 21 apr 18.00 225 :- Boka!
Blitzen Trapper / Deep Dark Woods / Kacy & Clayton Pustervik 21 apr 21.00 180 :- Boka!
Al Pitcher: Sverige Syndrome Draken 21 apr 19.30 415 :-
Jelena Tomasevic & The Kuraybers Stora Teatern 21 apr 19.00 325 :-
Bury Tomorrow Fängelset Härlanda 24 apr 19.00 185 :- Boka!
The Weather Station Pustervik 24 apr 19.00 200 :- Boka!
Parham Pustervik 27 apr 21.00 205 :-
Doktor Glas med Thorsten Flinck Draken 27 apr 20.00 389 :-
Ellen Andrea Wang Nefertiti 27 apr 18.00 200 :- Boka!
Siri & Snelle: Jag är kosmos Atalante 27 - 29 apr 19.00 135/175 :-
The Shamss Ensemble Stora Teatern 27 apr 19.00 250 :-
Sofi Hellborg Gang Nefertiti 28 apr 18.00 200 :- Boka!
Hästpojken Stora Teatern 28 apr 19.00 315 :-
Slowgold Pustervik 28 apr 19.00 275 :- Boka!
Bryan Adams Partille Arena 28 apr 19.30 590/695 :- Boka!
Asaf Avidan Pustervik 1 maj 19.00 320 :- Boka!
Machine Head Pustervik 2 maj 19.00 425 :- Boka!
Jenny Wilson Pustervik 3 maj 19.00 290 :- Boka!
En hyllning till Björn Afzelius Lorensbergsteatern 3 maj 19.30 395 :- Boka!
Mares Pustervik 4 maj 19.00 150 :- Boka!
Fastpoholmen Musikens Hus 4 maj 20.00 170 :- Boka!
GWO: Älskade horn Kronhuset 4 maj 19.00 50-225 :-
En hyllning till Cornelis Lorensbergsteatern 5 maj 19.30 685 :- Boka!
Scorched Tundra Pustervik 5 maj 20.00 295 :- Boka!
Dark Tranquility / Equilibrium Trädgår´n 5 maj 19.30 380 :-
Bill Evans Petite Blonde II Nefertiti 6 maj 18.00 350 :- Boka!
Mindfuckness Stora Teatern 7 maj 19.00 420 :-
MusikTeaterVerket Atalante 8 - 12 maj 19.00 175/135 :-
Axel Rudi Pell Sticky Fingers 10 maj 19.30 380 :-
SM-final i Handboll Scandinavium 10 maj 13.45 225-635 :- Boka!
Gundelach Pustervik 11 maj 21.00 150 :- Boka!
Missios Pustervik 12 maj 19.00 150 :- Boka!
Batushka / Mortuus / Pestkraft Musikens Hus 12 maj 19.00 315 :-
Skid Row / Dirty Thrills Sticky Fingers 13 maj 20.00 355 :-
Sleaford Mods Pustervik 13 maj 19.00 250 :- Boka!
Gogol Bordello Pustervik 16 maj 19.00 425 :- Boka!
Forum för Poesi & Prosa Musikens Hus 16 maj 19.00 80/50 :- Boka!
Arena Musikens Hus 18 maj 19.00 275 :- Boka!
Keyyo: Ryssen kommer Lorensbergsteatern 18 maj 19.00 395/495 :- Boka!
The Bland Porter Pelles 18 maj 19.00 160 :-
En hyllning till Sven-Ingvars Apple Hotel 19 maj 20.30 225 :- Boka!
GWO: Slagverksduo i världsklass! Kronhuset 25 maj 19.00 50-225 :-
Musikens Hus Goes Progressive Part II Musikens Hus 26 maj 18.00 320 :- Boka!
Muskelrock 2018 Tyrolen - Blädinge 31 maj 12.00 910/1010 :-
Killswitch Engage Pustervik 31 maj 19.00 350 :- Boka!
Elvis Live on Screen Scandinavium 1 jun 20.00 615-795 :- Boka!
Summerburst 2018 Ullevi 1 + 2 jun 15.00 995/1995 :- Boka!
GWO: Ali Sabah Kronhuset 1 jun 19.00 50-225 :-
La Jeunesse & Hans och Greta Lorensbergsteatern 1 + 2 jun 18.00 135-275 :- Boka!
Whitney Rose Pustervik 4 jun 19.00 205 :-
Texas Pustervik 5 jun 19.00 390 :- Boka!
Foo Fighters / Goat / Frank Carter Ullevi 5 jun 19.00 485-995 :- Boka!
Sweden Rock Festival 2018 Sölvesborg 6 - 9 jun 13.00 2595/2895 :- Boka!
Stephen Lynch: The My Old Heart Tour Lorensbergsteatern 9 jun 19.30 420 :- Boka!
Brian Fallon Pustervik 14 jun 19.00 360 :- Boka!
The Handsome Family Pustervik 15 jun 19.00 275 :- Boka!
Jason Isbell Pustervik 17 jun 19.00 380 :- Boka!
Parkway Drive Pustervik 20 jun 19.00 435 :- Boka!
Santana Trädgårdsföreningen 20 jun 19.30 709 :-
Den fantastiska resan till The Good Old Days Jonsereds Herrgård & Trädgårdar fr.o.m. 29 jun 19.00 255-495 :- Boka!
Nationalteaterns Rockork. Trädgårns Utescén 29 jun 19.30 495 :- Boka!
Eminem Friends Arena 2 jul 19.00 660-1380 :-
Kuta och Kör Gunnebo fr.o.m. 4 jul 19.00 248/495 :- Boka!
Ed Sheeran Ullevi 10 + 11 jul 19.30 690-890 :- Boka!
Gefle Metal Festival 2018 Gasklockorna Gävle 13 - 14 jul 13.00 1545 :-
Lars Winnerbäck Trädgårdsföreningen 14 jul 19.00 595 :- Boka!
Van Morrison & Graham Nash Trädgårdsföreningen 16 jul 18.30 695 :-
Mavis Staples Pustervik 17 jul 19.00 495 :- Boka!
The Dwarves / Nick Oliveri Pustervik 18 jul 19.00 225 :- Boka!
Kim Larsen & Kjukken Trädgårns Utescén 20 jul 19.30 495 :- Boka!
Guns N Roses Ullevi 21 jul 18.30 615-995 :- Boka!
Way Out West 2018 Slottsskogen 9 - 11 aug 12.00 1695-1995 :- Boka!
Roger Waters Friends Arena 18 aug 20.00 635-1240 :- Boka!
Kevin Hart Scandinavium 19 aug 19.30 530-1170 :- Boka!
Karsten Torebjer Draken 15 sep 19.30 315 :-
David Batra: Elefanten i rummet Draken 28 + 29 sep 19.30 475 :-
Björn Skifs Scandinavium 27 okt 19.30 695 - 895 :- Boka!
Nightwish Partille Arena 2 nov 20.00 495/545 :-
Moto Boy Stora Teatern 8 nov 19.00 375 :-
The Human League Trädgår´n 9 nov 20.30 485 :- Boka!
Walking with Dinosaurs Scandinavium 9 - 11 nov 19.00 275-740 :- Boka!
Night of Queen: Lorensbergsteatern 18 nov 18.00 495-600 :- Boka!
Adolphson & Falk: 50 år Stora Teatern 30 nov 19.00 475/375 :-
Pretty Maids Sticky Fingers 7 dec 20.00 380 :-